6 Ocak 2021

DNS Nedir?

DNS Nedir?

Domain Name System’in kısaltılmış şeklidir. Türkçe’ye “Alan İsimlendirme Sistemi” olarak geçmiştir. Bir nevi internetin telefon kılavuzudur. IP adreslerini alan isimi isimlerine çevirerek daha kolay akılda kalmasını sağlar.

Böylelikle internet çubuğuna akılda kalması zor olan IP adresleri**(74.125.224.83 gibi) yazmak yerine daha kolay olan **alan isimlerini(www.google.com gibi)* yazarız. DNS sisteminde IP adres bilgilerini tutmaya yarayan DNS sunucuları bulunur.

DNS’in Kullanım Amacı Nedir?

DNS’in kullanım emeli son derece kolaydır, kolay anlaşılabilir ve kullanılabilir makine ve alan isimleri ile makine IP adresleri arasında çift taraflı dönüşümü sağlar. IP adreslerinin gündelik hayatta kullanımı ve anımsanması pek pratik olmadığı için **alan isimi isimlendirme sistemi kullanılır.
Ana emeli, ağ üzerinden gelen alan isimi veya IP numarası konusunda sorgulamalara cevap vermektir.

DNS Nasıl Çalışır?

DNS sistemi isim sunucuları ve çözümleyicilerinden oluşur. İsim sunucuları olarak düzenlenen bilgisayarlar alan adlarına karşılık gelen IP adresi bilgilerini tutarlar. Analiz ediciler ise DNS istemcilerdir. DNS istemcilerde, DNS sunucu veyahut sunucuların adresleri bulunur.

Bir DNS istemci bir bilgisayarın ismine karşılık IP adresini bulmak istediği vakit isim sunucuya müracaat eder. İsim sunucu, başka bir deyişle DNS sunucu da şayet kendi data tabanında öyle bir isim varsa, bu isme karşılık gelen IP adresini istemciye gönderir.

internet adresleri tr (Türkiye), de (Almanya) gibi ülkelere göre ayrıldıktan sonra bir alt dal olan üst-düzey (top-level) alan isimi uzantıları gelir. Üst-düzey alan isimi uzantıları aşağıdakiler gibidir;

.com : Ticari kuruluşları gösterir.
.edu : Eğitim kurumlarını gösterir.
.org : Ticari olmayan, hükümete de bağlı bulunmayan kurumları gösterir.
.net : İnternet omurgası işlevini üstlenen ağları gösterir.
.gov : Hükümete bağlı kurumları gösterir.
.mil : Askeri kurumları gösterir.
.num : Telefon numaralarını bulabileceğiniz yerleri gösterir.
.arpa : Ters DNS sorgulaması yapılabilecek yerleri gösterir.

Özetle, DNS istemciler ile isim sunucularda bulunan İSİM-IP bilgilerini kolaylıkla bulup karşı taraf ile iletişime geçebiliriz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir